PODZIMNÍ STRAVOVÁNÍ
Podzimní období je přípravou přírody na zimu. Živočichové v přírodě na podzim využívají poslední energii před přicházející zimou a sbírají zásoby potravy nebo si dělají zásoby tukové, aby přečkali ve zdraví zimní období. Z hlediska fungování člověka je to podobné. S přicházejícím podzimem můžeme pocítit první známky únavy. Ovšem spousta z nás si přeje i na podzim udržet patřičnou výkonnost, neboť do zimy, která je vhodným obdobím pro odpočinek, je ještě daleko. Pro udržení výkonnosti v tomto období doporučujeme především pravidelnost spánkového režimu v délce trvání kolem 7 hodin/den. Pro nastartování a vybuzení organismu doporučujeme do stravy zařadit jídla ostré chuti (zázvor, chilli), která se skvěle hodí do tepelně upravených, pečený i dušených jídel, vhodných právě v tomto období. Teplá jídla jsou pro tělo lépe stravitelná a pomáhají organismu rychleji se zahřát a udržet jeho výkonnost. S přicházejícím podzimem je správný čas na obměnu konzumované zeleniny.
Doporučujeme syrovou zeleninu vyměnit za kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer, křen, ředkev, červená řepa), brukvovitou zeleninu (květák, brokolice, růžičková kapusta, kapusta, zelí, romanesco), cibuli, česnek, pórek. Kořenová zelenina skvěle chutná, obsahuje vhodné škroby a její příprava je snadná. Brukvovitá zelenina podpoří ochranu před volnými radikály a doplní vitamíny. Cibule, česnek a pórek podpoří imunitu.
Další podstatnou složkou podzimního jídelníčku jsou luštěniny. Ve spojení s podzimem konkrétně fazole bílé, fazole navy (bílá malá) a čočka zelená. Jídla z těchto luštěnin jsou uvařená rychle a v kombinaci s kořenovou zeleninou skvěle chutnají.
Z hlediska stravování jsou si podzimní a zimní období velmi blízké. Klademe důraz na kvalitní stravu s převažující teplou stravou. Ideální součást teplých pokrmů jsou kvalitní rýže. Mezi nejvyhledávanější rýže řadíme rýži jasmínovou, basmati a celozrnné rýže (např. basmati natural).
Jaké jsou rozdíly ve využití rýže jasmínové a basmati a k čemu se nejlépe hodí?
RÝŽE BASMATI
Basmati má delší, tenčí a špičatější zrna než jasmínová rýže. Oproti jasmínové rýži se po uvaření nelepí a má pevnou strukturu. Je jemná s lehkým oříškovým aroma a její velkou výhodou je její rychlá příprava – kolem 15 minut. Tato rýže se hodí jako příloha, k indickým jídlům, do polévek, nebo ji můžeme podávat s čerstvými bylinkami, zelenou cibulkou, kokosem nebo zeleninou. Je to výborná, lehce stravitelná a hodnotná rýže s významným množstvím komplexních sacharidů, s relativně malým množství vlákniny. Právě proto se hodí jako zdroj energie před tréninkem delšího charakteru (60 min a více).
Natural basmati obsahuje ještě více bílkovin, vlákniny i rostlinného tuku. Naopak obsahuje méně sacharidů. Je skvělým zdrojem komplexních sacharidů a živin po tréninku. Před tréninkem natural rýže nedoporučujeme pro vyšší obsah vlákniny.
RÝŽE JASMÍNOVÁ
Jasmínová voňavá rýže je po uvaření lepkavá a objemnější, takže se hodí zejména k jídlům s jakoukoliv omáčkou. Má výraznou květinovou chuť i vůni, proto je dobré ji kombinovat s neutrálními druhy mas, jako je například kuřecí, krůtí, ale i jehněčí. Pro svou výraznou chuť a vůni je vhodným zdrojem komplexních sacharidů jako součást veganských pokrmů. Vhodná je také do čínské kuchyně nebo k indickým jídlům.
Čím se rýže jasmínová/basmati odlišuje od ostatních rýží?
Basmati ve srovnání s ostatními druhy rýže má velmi nízký glykemický index, zasytí tedy na delší dobu a energii pro výkon získáme na delší dobu než u jiných druhů rýže. Proto ji využívají v kuchyni sportovci, lidé pracující fyzicky a ti, kteří chtějí redukovat svou hmotnost.
Jasmínová rýže, oproti ostatním rýžím má výrazné aroma a vůni, že se některým lidem může zdát, že je ochucená. Doporučujeme ji tedy těm, kteří mají rádi jídla výrazné vůně a chuti.
*Zdravá a vyvážená strava je základem správného fungování organismu. Výše uvedený text nemá za cíl nahrazovat léky či lékaře. Vyjadřuje ucelený pohled na zásady zdravé výživy s radami konzultovanými s odborníkem.